Bilgisayarın Performansını Artırma Programsız!!!

Birçok bilgisayar üreticilerin den yeni olarak satın aldığımız veya sipariş ettiğimiz Bilgisayar‘lar veya Laptop‘lara bizim kullandığımız gerekli programları yüklerler. Bunun yanı sıra hiç kullanmadığımız programlarda mevcuttur. Bunlar genellikle yazılım şirketlerinin demo amaçlı geliştirdiği, kullanışlı veya kullanışsız bulabileceğimiz tam ya da yeni sürümlerine yükseltmek için ödeme yapacağımız programların (Demo) deneme sürümlerini ve kısıtlı program  sürümlerini içerir. Şayet bu programları kullanmak istemezsek, bilgisayarımızda tuttuğumuz yazılımlar önemli oranda bellek, Hdd disk alanı ve işlem gücü kaynağı kullanarak bilgisayarımızın yavaşlamasına neden olabileceğini unutmayalım.

Genel olarak Kullanmadığımız ve işimize yaramayan tüm programları kaldırmak iyi bir fikirdir aslında. Bu kullanmadığımız programlar bizim bazen farkına varmadığımız bir şekilde sistem ön belleğinde gizlice çalışır, sonuç olarak sistemin yavaşlanması donması kasması gibi ağır çalışma prensibini ortaya koyar bilgisayarımızı açtığımızda geç açılmalar veya belli bir müddet masaüstünün yüklenmemesine sebep olur. Bilgisayarımızın donanımını ve yazılımını yönetip ayarlamaya yardımcı olmak için tasarlanan bazı geliştirilmiş yardımcı programlar da dahildir buna. Virüs tarama, disk temizleme ve yedekleme araçları gibi yardımcı programlar genellikle bilgisayarımızı açtığımızda, veya yeniden başlatılırken otomatik olarak çalışır arka planda, bizim bile farkına varamayacağımız göremeyeceğimiz bir biçimde sessizce çalışmaya devam eder. Bir çoğumuz bunların nasıl çalıştığını bile bilemeyiz. Kısaca özet geçecek olursak gereksiz ve hiç adını bile duymadığımız yazılım geliştiricileri tarafından bilgisayarlarımıza yüklenen veya bizim tarafımızdan yüklediğimiz programlar bilgisayarımız da oldukça problem ve sorunları getiriyor bu yazımızda sistem üzerinde tüm uygulama veya resim,müzik,video gibi özel verilerimizin arka planda çalışırken nasıl kalıntı bırakıp ve donmalara kasmalara sebep olduğunu öğrendik. Bilgisayarımızın performansını nasıl artırabiliriz ve Nasıl hızlandırabiliriz.

1.) Masaüstündeki Bilgisayarıma girelim ardından açılan pencere de Hdd (Harddisk’ler) görünecektir. bunlar  E: F: K: C: sürücüleri gibi görünür. Örnek olarak sistemin yüklü olduğu C: sürücüsünü temizleyelim. C: sürücümüzün üzerine gelerek sağ tıklayıp özellikleri seçelim. ardından bir küçük pencere açılacaktır buradan DİSK TEMİZLEME’ye tıklayalım.

2.) Temizleme işlemi başlayacaktır arka plandaki gereksiz program kalıntılarını tespit edip silme işlemine onay verebileceğimiz silinecek dosyaları bulacaktır. bulunan gereksiz dosyaların boyutları ve işaretleme kutuları görünecektir hangi gereksiz kalıntının ne kadar yer kapladığını buradan görebilme imkanımız vardır.

3.) Temizlenecek dosyaları seçtikten sonra altta (SİSTEM DOSYALARINI TEMİZLE) bölümüne tıklayalım yine bir pencere açılacaktır. Silinecek görmediğimiz kalıntı dosyalarının boyutunu hesaplayarak silme işlemine onay vermemiz için karşımıza son bir pencere daha çıkacaktır.

4.) Tekrar seçim yaptıktan sonra tamam diyerek başlatalım silme işlemini bu işlem kalıntı dosyalarının boyutuna göre değişebilir. Hiç Format atılmamış bilgisayarlarda veya Laptop‘larda boyut olarak 10gb veya daha fazla olabilir. Yalnız bu işlemlerde aylık bakım yapılması şarttır bu şekilde Harddisk‘lerimiz daha sağlıklı ve performanslı çalışacaktır.

Lütfen daha detaylı bilgi için videomuzu izleyiniz!!!

GÜNCEL KALMAK VE DOĞRU BİLGİ ALMAK İÇİN

YOUTUBE

*****SEN BİR DAHİSİN*****

KANALIMIZI TAKİP EDİNİZ…